Svoje slike, poput Jacksona Pollocka, izvodi na podu. U skuÄenom, zakupljenom ateljeu u sarajevskoj Äetvrti poslovnog ambijenta Alisa BakarnoviÄ TeletoviÄ razbuktava svoje stvaralaÄke potencije, gradi svijet kojem je svoju duÅ¡u stavila za postament. Äetrdesetih je godina ali je svoj život dovela do zagrcnutosti zbivanjima koja je proživjela: roÄena je u Mostaru, živjela u obitelji razvedenih roditelja, sa osamnaest je godina doživjela rat preživljujuÄi trenutke kada danima nije smjela iziÄi iz kuÄe, potom je uspjela izbjeÄi u Äapljinu i onda krenula putanjama na kojim je srela muža, stekli dijete, naÅ¡li se na metežnim ulicama Melburna u Australiji. Živjeli su nekoliko godina, koliko â toliko, u životnom miru, zatim se premjestili u neko manje naselje u pustinji, naÅ¡li se, potom, u Perthu, živjeli dvije godine i â onda se obreli u Sarajevu i ostali da žive u gradu na Miljacki.
U ranoj dobi osjetila je u sebi stvaralaÄki nemir i posegla za sredstvima koji su joj omoguÄili da, u djetinjskoj dobi, pokuÅ¡a svojim nemirima naÄi likovno obliÄje. O njoj je, veÄ u njenoj jedanaestoj godini, mostarski književnik Alija Kebo zapisao da se radi o izuzetno talentiranoj djevojÄici. To je ponovio i u njenoj petnaestoj godini. Rat je prekinuo njena stvaralaÄka sazrijevanja, bar privremeno. Jer, pokuÅ¡avala je stvarati i dok se pomijerala australijskim prostranstvima. Sa snažnim stvaralaÄkim angažmanom poÄela je raditi dolaskom u Sarajevo. Sada, u svome zakupljenom i skuÄenom ateljeu, razmjeÅ¡ta slike raÄene na prostranim plohama papira koji koristi za stvaranje jer, kako kaže, nema dovoljno novca za kupovinu platna.
Alisa TeletoviÄ je neobiÄan slikar: svoju paletu je oslobodila iskustvenog, narativnog, za inspiraciju, kako kaže, koristi ono Å¡to se zbiva u njenoj duÅ¡i, spoznajni svijet koji je oblikovala izvan postojeÄeg svijeta vidljivog, oblike traži u magiji svojih uzbuÄenja, tražeÄi forme koje su izvirale iz njenog biÄa, iz njene nutrine držeÄi, negdje u podsvijesti, one impulse koje je, u svijet likovnih umjetnosti, uveo MaljeviÄ i njemu sliÄni. Boju i svoje unutarnje vizije je transponirala u svoj jezik, na njegovoj sintaksi gradila svoj likovni govor. Ona ima svoj razvojni put, u ranoj fazi se priklanjala bojenom spletu i u svijetu realnog je tražila svoju inspiraciju. MeÄutim, u zrelijem dobu sve viÅ¡e je sužavala sloj realnih predmeta i sredstva i svoj likovni svijet svodila na plohu i boju. Kasnije u njenom slikarstvu imali su odjeka susreti sa slikarstvom Aboridžina i tekoviname koje je stekla na RMIT Univerzitetu umjetnosti u Melbournu (Royal Melbourne Institut of Technology University), a primjetni su i odreÄeni tragovi dizajna, kojim se, u nekim trenucima, priklanjala.
Njeno slikarstvu bismo smjestili u prostor apstraktnog ekspresionizma. PovrÅ¡ina je osnovno sredstvo vizualizacije, boja je â traganje za idejom koju iz sebe iznjedruje povrÅ¡ina. Boja ima svoju sroÄenost sa njenim duhovnim ustrojstvom. Sa takvim svojim likovnim zadatkom, umjetnica traga za njenim specifiÄnim tonskim kvalitetom. U ranijim stvaralaÄkim fazama, umjetnica je svoje vizije razvijala i intenzivnim bojenim skladovima, kasnije se priklonila crvenoj boji sa zatamnjelim pigmentom, pigmentom koji je odustajao od dijaloga sa onima koji stanu pred njenu sliku. Dijalog je zapravo Å¡utnja koja se ukorjenjuje u smeÄi ton. Ako, pak, pokuÅ¡a da uspostavi dijalog sa svojim konzumentom, onda Äe umjetnica izvrÅ¡iti krajnje reducirani pokret zaobljenom linijom kojom se definira vizualni faktor Å¡to se, gotovo tajnovito, oslanja na vizualno proživljeno u sferi iskustvenog. Iskustveno Äe se transforati u ideju. Tim transformacijama Äe se pejsažni spektar hercegovaÄkih brda transponirati u ideju âPoljupci brdaâ ili âPutnik kroz vrijemeâ, a trenutno poÄinje raditi na ciklusu âDuhovnim putemâ. Ovakav naÄin transformacije viÄenog u idejno ne da se smiriti u pojedinaÄnoj likovnoj opservaciji, ideja svoje opredmeÄenje traži u serijama slika â âPutnik kroz vrijemeâ je ideja razvijena u dvadesetak i viÅ¡e slika na platnu i na papiru. Ideja âU potrazi za ljubavljuâ, pak, razvijena je na tridesetak papira. Da bi boju i povrÅ¡inu papira dovela do konverzacije, umjetnica je u boju i povrÅ¡inu papira ugradila, kako smo rekli, zaobljenu liniju koja bi, u svojoj rudimentarnosti, âotvaralaâ dijalog, ali u sebi krila i ono proživljeno koje se desilo u nekom magnovenom trenutku susreta umjetnika sa svijetom predmetnog iz kojeg se i oslobaÄala ideja.
Iako svoj zapis o slikarstvu Alise TeletoviÄ oslanjamo na djelomiÄno uviÄanje u ukupan njen opus (onoliko koliko se moglo vidjeti u jednom krajnje skuÄenom prostoru, i sa nedovoljno svjetla, dok je umjetnica razmjeÅ¡tala slike po podu, povlaÄeÄi ih jednu preko druge. Äak, neki ciklusi su se tek djelomiÄno mogli vidjeti, recimo, njen rad na ljudskoj figuri, Äija stilizacija podsjeÄa na slikarstvo, nastajalo na bazi naive, na nekim slikama se moglo naslutiti duhovno oblikovanje atmosfere Aboridžina), istaknimo da se radi o umjetnici koja želi stvarati svijet ne ugledajuÄi se na forme, preuzete iz prostora neposredno iskustvenog, veÄ pokuÅ¡avajuÄi da svoj svijet gradi na tekovinama modernog slikarstva i spoznaja koje se talože u nutrini sopstvenog biÄa.
Sarajevo, 17. 5. 2017.
Vojislav VujanoviÄ
Â